31.12.2019 – ЗНМ ги осуди заканите кон новинари на ИРЛ, Азманов укажувал како „требало“ да се известува – Фокус

30.12.2019 – ЗНМ и МВР потпишаа протокол за безбедност на новинари – NetPress

25.12.2019 – Нападите врз новинарите сумирани во две публикации на ЗНМ – PLUS INFO

25.12.2019 – ЗНМ – „Напаѓачите на новинари остануваат неказнети“ – ALSAT-M

20.12.2019 – ЗНМ – Арсовски да му се извини на Салиу – IPortal

20.12.2019 – Европската федерација на новинарите со поддршка за регистарот на професионални онлајн медиуми – 4NEWS.mk

19.12.2019 – ОБСЕ ја поздрави иницијативата за јакнење на медиумската саморегулација во државава – Meta.mk

18.12.2019 – Презентиран регистар на професионални онлајн медиуми на ЗНМ и СЕММ – Локално

16.12.2019 – ЗНМ-Однесувањето на вработените во Уставен суд кон новинарите е недозволив – MakPress

13.12.2019 – Работилница за нови техники во работењето на снимателите – 24 вести

01.11.2019 – ЗНМ – Нападот према новинар да се класифицира како напад врз службено лице – MakPress

25.10.2019 – ЗНМ и СЕММ објавија правилник и формулар за регистарот на он лајн медиуми – opserver.mk

01.10.2019 – ЗНМ промовираше прирачник за сниматели – 24 вести

25.09.2019 – ЗНМ-ОЈО треба да ги гони лицата што ги изнеле записниците, а не оние што ги објавиле – Либертас

25.09.2019 – ЗНМ ќе биде вклучено во дебата за измените на Изборниот законик – Сител Телевизија

16.09.2019 – ЗНМ и Хелсиншки ја осудија објавата на Фејсбук на новинарот Златев за Фатиме Фетаи – PLUS INFO

31.08.2019 – ЗНМ во Струмица го промовираше Документот за статусот и потребата на дописниците во државата – Vecer MK

29.08.2019 – ЗНМ ја промовира анализата за состојбата на дописниците во Северна Македонија – Макфакс

27.08.2019 – ЗНМ ќе формира регистар на професионални онлајн медуими – magazin.mk

26.08.2019 – Меморандум за соработка меѓу ЗНМ, СЕММ и Стопанската комора – Press24

15.08.2019 – ЗНМ ја осуди изјавата на Мицкоски за новинарите на 1ТВ – РСЕ

25.07.2019 – ЗНМ – Дел од мерките во планот на Владата се проблематични – ММС

24.07.2019 – ЗНМ застана зад новинарите кои објавуваат текстови за злоупотреби во системот – Expres.mk

23.07.2019 – ЗНМ и СЕММ го осудија обраќањето на новинарка на МРТ на Фејсбук – Локално

22.07.2019 – ЗНМ – Наредните денови Димовски ќе ја свика седницата за избор на членови во АВМУ и МРТ – Канал 5

19.07.2019 – ЗНМ го осудува односот на дисциплинската комисија на МОН кон новинарите – Скопје1.мк

18.07.2019 – ЗНМ со осуда за пратеникот Стевананџија за ширење дезинформации за новинарите Јовановски и Христов – Нова ТВ

24.06.2019 – СЕММ и ЗНМ ги повикаа медиумите професионално и одговорно да известуваат за Парадата на гордоста – РадиоМОФ

24.06.2019 – СЕММ и ЗНМ апелираат за професионално и одговорно известување за Парадата на гордоста _ МКД.мк

23.06.2019 – ССНМ и ЗНМ остро ги осудуваат заканите кон Героски, институциите да реагираат – CivilMedia

23.06.2019 – ССНМ и ЗНМ ги осудија заканите кон Героски, бараат реакција од институциите _ Денар

21.06.2019 – Пендаровски и СДСМ ја осудија заканата кон новинарот Героски – ВоА

19.06.2019 – Пендаровски и Чадиковски зборуваа за новите предизвици на медиумите во земјава – Слободен печат

14.06.2019 – ЗНМ – Ризично е тоа што СДСМ рекламира владини проекти во приватни медиуми – CivilMedia

13.06.2019 – ЗНМ_ Рекламите на партиите во медиумите се ризичен чекор – Opserver.mk

07.06.2019 – ЗНМ и Хера потпишаа Меморандум за соработка – 24 Инфо

04.06.2019 – ЗНМ и СЕММ_ Медиумите да не учествуваат во ширење нетрпеливост и омраза – РадиоМОФ

31.05.2019 – Јовески на средба со претставници на ЗНМ – MakPress

31.05.2019 – ЗНМ-Новинар не смее да работи и во влада и во медиум – 24 вести

30.05.2019 – Политиката за неказнивост при напад на новинари е проблем во Македонија – MakPress

28.05.2019 – ЗНМ-Да се разјаснат причините за изнудената оставка на Героски – Либертас

20.05.2019 – ЗНМ бара Обвинителството да го повлече обвинението против Кежаровски – Академик

15.05.2019 – ЗНМ потпиша Меморандум за соработка со Народниот правобранител – 24 vesti

10.05.2019 – ЗНМ – Собранието да ги забрза реформите во МРТ, а Владата да се воздржи да ја оценува нејзината работа – Meta.mk

03.05.2019 – СЕММ, ЗНМ, ССНМ, МИМ_ Очекуваме силни заложби за реформи во медиумите – OhridNews

29.04.2019 – ЗНМ-Осуда за попречување на работа на снимател и новинар пред црквата „Св. Апостоли Петар и Павле“ – Независен Весник

25.04.2019 – Новинарите се мета на говор на омраза, ЗНМ бара разрешница за овие случаи – Фокус

20.04.2019 – Перо Момировски нов претседател на секцијата на спортски новинари во ЗНМ – PLUS INFO

18.04.2019 – ЗНМ – „Репортери без граници“ велат дека има напредок, но потребна е посилна посветеност – Либертас

 

17.04.2019 – Блиски роднини на Миликије Халими упатиле закани кон ТВ21 – Независен Весник

14.04.2019 – ЗНM- ВМРО-ДПМНЕ да се извини за етикетирањето медиуми – Нова ТВ

12.04.2019 – Формирана секција на сниматели во ЗНМ – Сител Телевизија

07.03.2019 – Доделени наградите за најдобри новинарски стории на ЗНМ – ТВ21

04.03.2019 – ЗНМ-Новинари и водители не смеат да учествуваат на партиски собири _ Сител Телевизија

01.03.2019 – ЗНМ против државни пари во приватни медиуми – Slobodnaevropa

28.02.2019 – Насер го постави Младен во ЗНМ, Младен го постави Насер во АВМУ – Република

23.02.2019 – Се возобновува Секцијата на спортски новинари при ЗНМ _ МКД.мк

21.02.2019 – ЗНМ-Министрите да научат да комуницираат со новинарите – Opserver.mk

18.02.2019 – ЗНМ ги осуди заканите кон новинарката Мери Јордановска – Tocka.com.mk

05.02.2019 – ЗНМ-Измените на законот оставаат простор за манипулации – Нова Македонија

31.01.2019 – ЗНМ-Осуда за нападите врз весникот „Заман-Македонија“ – еМагазин

30.01.2019 – ЗНМ-Функционерите да се воздржат од етикетирање и закани кон медиумите – CivilMedia

21.01.2019 – ЗНМ-Осуда за заканите кон новинарите на 1ТВ – РадиоМОФ

20.01.2019 – ЗНМ бара од МВР итно решавање на случајот со нападот на новинарка од припадник на НИКОБ обезбедување – Ако