06.06.2024-ЗНМ-изразува-загриженост-и-предупредува-на-говорот-на-омраза-и-заканите-кон-новинарките-Рацин.мк.pdf

06.06.2024-ЗНМ_-Онлајн-малтретирањето-и-заканите-кон-Лепа-Џундева-и-други-новинарки-се-неприфатливи.pdf

06.06.2024-Онлајн-малтретирање-и-закани-од-колеги-кон-новинарката-Лепа-Џундева.-ЗНМ-бара-МВР-да-реагира-Либертас.pdf

21.05.2024-ЗНМ_-Осуда-за-обидот-за-цензура-од-страна-на-директорката-на-Токсикологија-–-Фокус.pdf

21.05.2024-ЗНМ_-Осуда-за-обидот-за-цензура-од-страна-на-директорката-на-Токсикологија-Локално.pdf

21.05.2024-ЗНМ_-Осуда-за-обидот-за-цензура-од-страна-на-директорката-на-Клиниката-за-токсикологија.pdf

02.05.2024-Здружението-на-новинарите-бара-одговорност-од-Бесија-Иљази-за-нејзината-цензорска-„наредба-Слободен-печат.pdf

02.05.2024-„Без-слободно-новинарство-нема-слободно-општество-ЗНМ-и-ССНМ-со-порака-за-светскиот-ден-на-слобода-на-медиумите.pdf

07.04.2024-Новинарот-Фуркан-Салиу-тепан-и-приведен-од-специјалната-полиција-реагираат-ЗНМ-и-ЦИВИЛ-се-бара-негово-итно-ослободување-НОВА-ТВ.pdf

07.04.2024-ЗНМ_-Новинарот-Фуркан-Салиу-да-биде-пуштен-на-слобода-партиите-да-не-го-користат-случајот-за-политички-препукувања-Слободен-печат.pdf

07.04.2024-ЗНМ_-Новинарот-Фуркан-Салиу-да-биде-пуштен-на-слобода-а-МВР-да-ја-информира-јавноста-за-причините-за-неговото-приведување-–-Фокус.pdf

07.04.2024-ЗНМ_-Новинарот-Салиу-да-биде-ослободен-а-МВР-да-го-образложи-приведувањето-360-степени.pdf

07.04.2024-ЗНМ-и-ССНМ-наведоа-кои-права-на-Фуркан-Салиу-како-на-новинар-му-се-повредени-МКД.МК.pdf

07.04.2024Уапсен-новинарот-Фуркан-Салиу-МВР-со-соопштение-за-апсењето-а-ЗНМ-со-реакција.pdf

05.04.2024-ЗНМ_-Осуда-за-нападот-кон-новинарската-екипа-на-ТВ24-на-првиот-ден-од-политичката-кампања-–-Фокус.pdf

05.04.2024-ЗНМ-ги-осуди-заканите-кон-екипата-на-ТВ-24-на-митингот-на-ВМРО-ДПМНЕ-Независен-Весник.pdf

05.04.2024-Закани-кон-новинари-на-вчерашниот-митинг-на-ВМРО-ДПМНЕ-ЗНМ-со-осуда-Градска-редакција.pdf

04.03.2024-ЗНМ_-Пратеникот-Апасиев-не-смее-да-етикетира-медиуми.pdf

04.03.2024-ЗНМ_-Непримерна-јавна-комуникација-на-Апасиев-кон-телевизијата-Канал-5-Слободен-печат.pdf

12.03.2024-Отворен-повик-за-новинарски-награди-за-креативност-и-новинарска-етика-_-MakPress.pdf

08.03.2024-ЗНМ-ССНМ-и-СЕММ_-Политичарите-повторно-не-ги-прифатија-заложбите-на-еснафските-новинарски-и-медиумски-организации-МКД.МК.pdf

08.03.2024-ЗНМ-ССНМ-и-СЕММ_-Предупредување-за-ризик-од-злоупотреба-на-јавни-пари-во-онлајн-просторот-за-време-на-претстојните-избори.pdf

21.03.2024-ЗНМ_-Oсуда-за-нападот-кон-колегата-Фуркан-Салиу-од-страна-на-извршителката-Весна-Јакимовска-_-Опсервер.pdf

21.03.2024-Нападнат-новинарот-Салиу-од-страна-на-извршителката-Јакимовска-се-огласија-и-од-ЈО.pdf

21.03.2024-Новинарот-Салиу-нападнат-од-извршителката-Јакимовска-ЗНМ-и-ССНМ-остро-реагираат-ВИДЕО-МКД.МК.pdf

21.03.2024-Новинарот-Фуркан-Салиу-нападнат-од-извршителката-Јакимовска_-Остри-реакции-од-ЗНМ-и-ССНМ-известен-е-и-ЈО-од-Кичево-Република.pdf

21.03.2024-Новинарот-Фуркан-Салиу-физички-нападнат-од-извршителка-во-Кичево-–-ЗНМ-со-остра-осуда-за-инцидентот-360-степени.pdf

21.05.2024-ЗНМ_-Осуда-за-обидот-за-цензура-од-страна-на-директорката-на-Клиниката-за-токсикологија.pdf

21.05.2024-ЗНМ_-Осуда-за-обидот-за-цензура-од-страна-на-директорката-на-Токсикологија-Локално.pdf

21.05.2024-ЗНМ_-Осуда-за-обидот-за-цензура-од-страна-на-директорката-на-Токсикологија-–-Фокус.pdf

23.03.2024-Строга-казна-за-извршителката-Јакимовска-бара-новинарската-мрежа-од-Западен-Балкан-МКД.МК.pdf

24.03.2024-ЗНМ_-Во-текот-на-предизборието-се-очекуваат-зголемен-број-на-напади-врз-медиумските-работници-Слободен-печат.pdf

24.03.2024-ЗНМ_-Непримерна-јавна-комуникација-на-Апасиев-кон-телевизијата-Канал-5-Слободен-печат.pdf

26.03.2024-ЗНМ_-Медиумските-работници-четирипати-поизложени-на-физички-напади-и-закани-кога-има-избори-_-MakPress.pdf

01.02.2024-ЗНМ-и-Мисијата-на-ОБСЕ-во-Скопје_-Соработка-за-унапредување-на-новинарството.pdf

01.02.2024-ЗНМ-и-Мисијата-на-ОБСЕ-во-Скопје_-Соработка-за-унапредување-на-новинарството-_-Press24.pdf

01.02.2024-ЗНМ-и-Мисијата-на-ОБСЕ-во-Скопје_-Соработка-за-унапредување-на-новинарството-1.pdf

02.02.2024-Секуловски_-Одредени-политичари-од-Балканот-го-имитираат-пристапот-на-Трамп-кон-новинарите-CivilMedia.pdf

03.02.2024-Strengthening-Independent-Journalism-in-North-Macedonia-_-OSCE.pdf

05.02.2024-ЗНМ_-Зајакнување-на-авторското-право-фоторепортери-и-онлајн-медиуми-во-потрага-по-системски-решенија-Република.pdf

08.02.2024-ЗНМ_-Непримерно-е-претседателот-на-СДСМ-Ковачевски-да-дава-етички-оценки-за-работата-на-МТВ-Либертас.pdf

08.02.2024-ЗНМ_-Непримерно-е-претседателот-на-СДСМ-Ковачевски-да-дава-етички-оценки-за-работата-на-МТВ-_-Опсервер.pdf

09.02.2024-Непримерно-е-лидерот-на-СДСМ-да-дава-етички-оценки-за-работата-на-јавниот-сервис-реагира-ЗНМ-за-изјавата-на-Ковачевски-за-МРТ.pdf

13.02.2024-„Јасно.мк-гласно-во-битката-против-дезинформации.pdf

13.02.2024-ЗНМ-ја-промовираше-„Јасно.мк-дигитална-платформа-со-фокус-на-локалното-новинарство-OhridNews.pdf

15.02.2024-ЗНМ_-Непрофесионален-и-понижувачки-однос-од-државното-правобранителство-кон-новинари-на-„Алфа-–-Фокус.pdf

15.02.2024-ЗНМ_-Непрофесионален-и-понижувачки-однос-од-страна-на-државното-правобранителство-кон-новинари-на-„Алфа.pdf

17.02.2024-ЗНМ-одбележа-78-години-постоење-со-доделување-на-годишните-новинарски-награди.pdf

17.02.2024-Новинарките-Ирена-Мулачка-и-Мирослава-Симоновска-ја-добија-наградата-на-ЗНМ-за-истражувачко-новинарство-360-степени.pdf

17.02.2024-Сториите-за-скандалот-за-Онкологија-првонаградени-од-ЗНМ.pdf

19.02.2024-Пријава-од-ЗНМ-против-Миленко-Неделковски-за-неговиот-однос-кон-новинарите-на-Метаморфозис-–-Фокус.pdf

21.02.2024-Ковачевски-се-извини-за-„квицкањето-на-новинарите-но-не-би-сакал-да-се-повтори-периодот-до-2016-г.-360-степени.pdf

23.02.2024-Здружението-на-новинари-на-Македонија-ќе-ги-додели-годишните-награди-Слободен-печат.pdf

23.02.2024-ФОТО-_-Мирослава-Симоновска-од-„Слободен-печат-добитник-на-наградата-на-ЗНМ-за-истражувачки-стории-од-Онкологија-Слободен-печат.pdf

31.01.2024-Доделени-наградите-за-новинарски-стории-поврзани-со-загадувањето-на-воздухот-НОВА-ТВ.pdf

31.01.2024-ЗНМ-И-УНДП-ги-доделија-наградите-за-новинарски-стории-за-2023-поврзани-со-загадувањето-на-воздухот-во-земјава-–-Фокус.pdf

31.01.2024-ЗНМ-И-УНДП-ги-доделија-наградите-за-новинарски-стории-за-2023-поврзани-со-загадувањето-на-воздухот-во-земјава-_-Press24.pdf

31.01.2024-ЗНМ-И-УНДП-ги-доделија-наградите-за-новинарски-стории-поврзани-со-загадувањето-на-воздухот-во-земјава.pdf

24.01.2024-Новинар-и-снимател-од-Алсат-спречени-да-влезат-во-Општина-Чашка-ЗНМ-и-ССНМ-го-осудија-инцидентот-360-степени.pdf

24.01.2024-ЗНМ-и-ССНМ_-Новинар-и-снимател-од-ТВ-Алсат-спречени-да-ја-работат-својата-работа-_-NetPress.pdf

24.01.2024-ЗНМ-и-ССНМ_-Новинар-и-снимател-од-тв-Алсат-спречени-да-ја-работат-својата-работа-–-Фокус.pdf

24.01.2024-ЗНМ-и-ССНМ_-Новинар-и-снимател-од-Алсат-спречени-да-ја-работат-својата-работа.pdf

24.01.2024-ЗНМ-и-ССНМ_-Новинар-и-снимател-од-Алсат-спречени-да-ја-работат-својата-работа-Слободен-печат.pdf