Прес Клипинг

03.03.2017, ЗНМ го осудува застрашувањето новинари – Нова Македонија Нова Македонија

03.03.2017 ЗНМ_ Кукавички е Груевски да ги инструментализира младите за извршување на валканите работи – Стандард МК

01.03.2017 ЗНМ го обвинува Груевски за нападот на новинарите на А1он _ telma

01.03.2017 Селмани се сомнева дека зад нападите на новинарите стои Груевски – МАКФАКС

25.02.2017 Најдобар начин да се промовира одговорно новинарство е да ги наградите добрите новинари _ МКД

24.02.2017 ЗНМ побара од Татјана Михајлова да дозволи снимање за време на судењето на Никола Груевски _ Позитив

24.02.2017 ЗНМ со осуда за навредите на новинарите од Караџовски Телеграф

23.02.2017 Доделени годишните награди на ЗНМ – NetPress _ NetPress

20.02.2017 ЗНМ ги осуди заканите на Есад Рахиќ кон новинарите _ Meta

20.02.2017 Реакција на ЗНМ за заканите на поранешниот пратеник Есад Ракиќ КАНАЛ 5 – Телевизија

17.02.2017 ЗНМ со поддршка на штрајкот на новинарите на МПМ _ 24 ВЕСТИ

17.02.2017 Црн јубилеј на ЗНМ_ Наместо роденден, новинарски штрајк ФАКТОР

10.02.2017 Завршена мисијата на ЗНМ – Пресудата на судот во Стразбур поука за Македонија _ TV21 _ Macedonia

10.02.2017 ЗНМ Пресудата од Стразбур повлекува одговорност МРТ

07.02.2017 ЗНМ со поддршка за штрајкот на весниците од МПМ_ Без социјална сигурност на новинарите не може да има слобода на медиуми МОФ

06.02.2017 ЗНМ се солидаризира со барањата на новинарите од МПМ _ МКД

01.02.2017 АBМУ утврди говор на омраза кон Албанците на ТВ Сител _ Фокус

01.02.2017 ЗНМ_ АВМУ најде говор на омраза против Албанците на ТВ Сител ТОЧКА

30.01.2017 ЗНМ_ МВР да открие кој го подметна пожарот кај новинарот Милошески – 10без10

30.01.2017 ЗНМ БАРА ДА СЕ РАСВЕТЛИ НАПАДОТ ВРЗ НОВИНАРОТ МИЛОШЕВСКИ – Сакам Да Кажам

16.01.2017 ЗНМ_ Осуда на вербалното насилство на власта против новинарите _ А1он.2

16.01.2017 ЗНМ_ Власта да престане со координирано вербално насилство против новинари _ Кајгана

24.11.2016_Како новинарите треба да известуваат за време на избори_ _ МКД

19.11.2016_ЗНМ ГИ НАГРАДИ НАЈДОБРИТЕ ФОТОГРАФИИ НА ТЕМА БЕГАЛСКИ БРАН _ Сакам Да Кажам

19.11.2016_ЗНМ ги додели наградите за најдобри фотографии од бегалскиот бран _ Фокус

16.11.2016_Награди за три најдобри фотографии на тема бегалци во Македонија_Telegraf.mk

10.11.2016_ЗНМ се согласува со Европската комисија дека кај медиумите отсуствува политички плурализам_РадиоМОФ

10.11.2016_ЗНМ се согласува со ЕК дека состојбата во медиумите е влошена – Емагазин

08.11.2016_ЗНМ и Синдикатот повикаа на солидарност со колегите од „Утрински весник“ – Радио Мрежа Канал 77

08.11.2016_ЗНМ и ССНМ повикаа на солидарност со колегите од „Утрински весник“ _ ТВ ТЕРА

31.10.2016_ЗНМ_ Пешевски да даде оставка или да го разрешат!_TOCKA.mk

31.10.2016_ЗНМ_ Пешевски да даде оставка или да го разрешат! – МАКФАКС

21.10.2016_ЗНМ го осуди нападот на новинарот на Телма _ Сител Телевизија

21.10.2016_Реакција на ЗНМ за нападот врз новинарот на Телма _ telma

27.09.2016-Судскиот процес против З…Божиновски непотребно се одолговлекува-МАКФАКС

27.09.2016-ЗНМ_ Судот ги прекршува граѓанските права на Божиновски – Нова Македонија

27.09.2016-ЗНМ_ Што треба да му се случи на Божиновски за судот сериозно да го разгледа барањето за укинување на притворот_ _ Либертас

23.09.2016-ЗНМ_ Собранието не дава да се вршат директни преноси од расправата за извештајот на СЈО _ МКД

23.09.2016-ЗНМ_ Вељаноски со забрани сака да го контролира протeкот на информации – Reporter

22.09.2016-ЗНМ_ Да се укине притворот за Божиновски, кој штрајкува со глад _ Сител Телевизија

22.09.2016-Божиновски штрајкува со глад, ЗНМ бара да му се укине притворот-МРТ

22.09.2016-Новинарот Божиновски_ „Или ќе ме пуштат од притвор, или ќе умрам во затворот!“-ПлусИнфо

07.09.2016-ЗНМ_ Солидарност со неделникот Заман – Локално

07.09.2016-ЗНМ_ Ја повикуваме македонската влада да го одбие барањето за затвoрање на „Заман“ _ А1он

02.09.2016_ЗНМ ги осудува заканите на министерот Ахмети кон новинарот Мисими_Утрински

02.09.2016_ЗНМ_ Осуда на заканите на министерот Ахмети врз новинарот Мислими – Локално

01.09.2016_Нова ТВ _ Медиумските организации на протест за фер судење на БожиновскиНова ТВ

01.09.2016_ЗНМ ПОБАРА ОСЛОБОДУВАЊЕ НА БОЖИНОВСКИ НА ПРОТЕСТ ПРЕД СУДОТ _ Сакам Да Кажам

31.08.2016_ССНМ, МИМ и ИКС го поддржуваат протестот на ЗНМ и бараат фер и правично судење за Божиновски _ Академик

31.08.2016_ССНМ, МИМ и ИКС бараат фер и правично судење за новинарот Зоран Божиновски _ lider

29.08.2016_ЗНМ в четврток ќе протестира за ослободување на новинарот Зоран Божиновски _ Правдико

28.08.2016_Селмани_ Донесена е одлука за организирање протест за ослободување на Божиновски _ Бриф

24.08.2016_Селмани_ Се што кажа Петрит Сарачини за мене излажа_ПлусИнфо

23.08.2016_„Лајм“_ Ахмети стои зад кампањата против Селмани, Мехмети, Зеколи и Хајдари _ Либертас_ Либертас

19.08.2016_ЗНМ малку збунети и малку неспремни побараа ослободување на новинарот Божиновски _ Meta

16.08.2016_Селмани_ Насловната на „Дневник“ ќе ја врамам да остане за идните генерации _ Meta

16.08.2016 Република_ За ЗНМ на Насер Селмани 200.000 евра, a за поплавените во Скопско 150

16.08.2016 За ЗНМ на Насер Селмани 200.000 евра за поплавените во Скопско 150_Дневник

12.08.2016 ЗНМ поддржува СЈО да го преземе случајот со новинарот Божиновски_Телеграф.мк23.08.2016_„Лајм“_ Ахмети стои зад кампањата против Селмани, Мехмети, Зеколи и Хајдари _ Либертас

12.08.2016_РСЕ_Реакција на ЗНМ за СЈО и случајот на Божиновски

11.08.2016 Селмани_ Со ад хок телото партиите сакаат да ја измамат јавноста дека прават реформи _ Meta

29.07.2016 ЗНМ се солидаризира со новинарите и медиумите во Турција _ Либертас

29.07.2016 Макфакс – ЗНМ се солидаризира со турските новинари и медиуми

27.07.2016 ЗНМ_ ОТПУШТАЊЕТО НОВИНАРИ Е СМИСЛЕН УДАР ВРЗ ПРОФЕСИЈАТА _ TV21 _ Macedonia

27.07.2016 ЗНМ_ Отпуштањата во МПМ е смислен удар врз професионалното новинарство Точка.мк

21.07.2016 ЗНМ_ Потписниците на Договорот од Пржино немаат намера да ја демократизираат земјата – Слободна Македонија

21.07.2016 ЗНМ_ Партиите не се откажуваат од контрола врз медиумите _ Faktor

19.07.2016 ЗНМ_ МВР тврди дека обезбедувањето на Груевски не наложило бришење новинарска снимка

19.07.2016 ЗНМ_ Владините реклами ќе ја легализираат корупцијата во медиуми _ Lokalno

04.07.2016 Нова ТВ _ Кавга за владините реклами, ЗНМ ја напушти средбатаНова ТВ

04.07.2016 МИОА, прв пат се укинува дискреционото право на јавните КАНАЛ 5 – Телевизија

28.06.2016 Средба Заев – ЗНМ_ Без слободни медиуми нема фер избори _ Фокус

28.06.2016 Заев и Селмани разговараа за реформи во медиумите – NetPress _ NetPress

24.06.2016 ЗНМ побара СЈО да го превземе случајот на новинарот Божиновски – Reporter

24.06.2016 ЗНМ_ СЈО да го преземе случајот на новинарот Божиновски

22.06.2016 ЗНМ_ Вишото Обвинителство го штити и одби кривично да го гони Миленко Неделковски _ МКД

22.06.2016 ЗНМ_ Здружението на обвинители да го осуди решението Неделковски да не се гони кривично _ Meta

21.06.2016 Макфакс – ЗНМ бара санкции за обезбедувањето на Груевски

21.06.2016 ЗНМ бара МВР да покрене дисциплинска постапка за телохранители на Груевски – Стандард МК

18.06.2016 ЗНМ ГО ОСУДИ НАПАДОТ ВРЗ НОВИНАР ОД ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО НА ГРУЕВСКИ _ Сакам Да Кажам

18.06.2016 ЗНМ обвини за кукавички акт против новинарите од обезбедувањето на Груевски _ 24 ВЕСТИ

12.06.2016 Меѓународната федерација на новинарите со итна резолуција за ослободување на новинарот Божиновски _ TV21 _ Macedonia

12.06.2016 МФН усвои ургентна резолуција против апсењето на новинарот Зоран Божиновски Инфо плус pdf

27.05.2016 Нова ТВ _ ЗНМ за Телма_ Смислена стратегија за ослободување од искусни новинариНова ТВ

27.05.2016 ЗНМ_ Отпуштањата во Телма се смислена стратегија за чистка на искусни и критични новинари _ Фокус

12.05.2016 Зоран Божиновски денеска даде исказ пред истражен судија – Репортер

12.05.2016 Новинарот Божиновски на распит пред истражен судија-Нова ТВ

05.05.2016 ЕУ ги поддржува напорите на ЗНМ за слобода на изразување Точка

05.05.2016 ЕУ ги поддржува напорите на ЗНМ за слобода на изразување Макфакс –

03.05.2016 ЗНМ бара итно ослободување на новинарот Божиновски _ Кумановски Муабети

03.05.2016 ЗНМ бара ослободување за Зоран Божиновски Утрински Весник

11.05.2016 ЗНМ со осуда против говорот на омраза на Мирка Велиновска _ telma

11.05.2016 ЗНМ ги осуди повиците од Мирка Велиновска за линч на новинари _ Faktor

03.05.2016 ЗНМ_ Со новинари во затвор нема слобода на медиуми _ TV21 _ Macedonia

03.05.2016 Селмани_ Со новинари во затвор нема слобода на медиуми _ Либертас

22.04.2016 ЗНМ_ Одлуката за екстрадиција на Божиновски е политички мотивирана Актуелно24_

22.04.2016 ЗНМ_ Одлуката за екстрадиција на Божиновски е политички мотивирана Утрински_

19.04.2016 ЗНМ Хан тврди дека слободата на медиумите и натаму е врвен приоритет КАНАЛ 5 – Телевизија

19.04.2016 Хан_ Загрижени сме за состојбата во која работат медиумитеНова ТВ

18.04.2016 Макфакс – ЗНМ со осуда на нападот врз редакцијата на Радио Слободна Македонија

18.04.2016 ЗНМ_ Осуда за нападот врз РСМ, осуда и за однесувањето на властите кон новинари од соседни земји _ МКД

14.04.2016 ЗНМ го осудува насилството врз новинарите на протестите

14.04.2016 ЗНМ го осудува насилството врз новинарите на синоќешните протести _ А1он

05.04.2016 Пратениците на власта не сакаат слободни медиуми OhridNews

05.04.2016 Медиумски здруженија_ Пратениците на власта не сакаат слободни медиуми Радио Моф

30.03.2016 Јавното обвинителство одби да го гони Миленко Неделковски за ширење говор на омраза Фокус

30.03.2016 ЗНМ и Синдикатот шокирани од Обвинителството _ telma

29.02.2016 ЕФН писмено се обрати до Хан_ Потребни се итни медиумски реформи пред изборите _ telma

29.02.2016 ЕФЈ_ Потребни се итни медиумски реформи во Македонија пред избори Макфакс

28.03.2016 Предлогот на Ван Хојте доставен до собрание Охрид њус

28.03.2016 ЗНМ до Собранието ќе достави предлог закон за медиуми 24 Вести_

27.01.2016 ЗНМ не го прифаќа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за медиумите Алсат-М _

27.01.2016 Владините политики да се промовираат преку информативни кампањи VEST

26.02.2016 ЗНМ_ Останува неодговорено прашањето дали до 5 јуни ќе има медиумски реформи _ МКД

26,02,2016 ЗНМ ги поздравува заложбите на ЕУ и САД за продолжување на разговорите за медиумски реформи Макфакс

25.03.2016 Медиумските и новинарските организации на средба кај Иванов КАНАЛ 5 – Телевизија

25.03.2016 Медиумски организации на средба со претседателот Иванов Макденес.орг

23.02.2016ЗНМ го одбележа својот 70-ти јубилеј _ Здружение на новинарите на Македонија

23.02.2016 ЗНМ го одбележа својот 70-ти јубилеј – Civica Mobilitas

22.03.2016 Власта одбива разговори со новинарските организации _ Либертас

22.03.2016 (ВИДЕО) Селмани_ Груевски и Вељаноски игнорираат, Ахмети нема време да разговара за реформи во медиумите _ А1он

18.02.2016 ЗНМ_ Ги осудуваме заканите на ДУИ насочени кон Лајм – Reporter

18.02.2016 ЗНМ со oсуда на притисоците на ДУИ кон „Лајм“ _ Lokalno

15.03.2016 Средба на Заев со претставници на ЗНМ, НСН, МИМ, Советот за етика… – Reporter

15.03.2016 ЗНМ_ Уставниот суд да им дозволи на новинарите да ја следат утрешната седница _ Либертас

15.03.2016 ЗНМ го повика Уставниот суд да им дозволи на новинарите следење на утрешната седница _ Кајгана

15.03.2016 Заев на средба со новинарските здруженија_ Нема кредибилни избори без реформа во медиумите _ Либертас

14.03.2016 Новинарите бараат средби со политичкиот врв за итни медиумски реформи _ Lokalno

14.03.2016 Новинарите бараат итни медиумски реформи – NetPress _ NetPress

11.02.2016 Советот на честа при ЗНМ_ Латас го урива угледот на новинарите _ telma

11.02.2016 Советот на честа на ЗНМ_ Латас ја дискредитира целата новинарска фела _ Либертас

10.03.2016 Член на ЗНМ на студиска посета во Британија _ Здружение на новинарите на Македонија

10.03.2016 Threats to media freedom in Macedonia_ CFOM’s educational visit from media representative – Centre for Freedom of the Media

08.03.2016 ЗНМ бара консензус за реформите во медиумите Радио Моф

08.03.2016 (ВИДЕО) Селмани_ За медиумите е потребен консензус, а не тајни договори меѓу партиите _ А1он

07.03.2016 ЗНМ_ ДУИ да престанe со притисоци врз новинарот Зеќири Макфакс –

07.03.2016 ЗНМ ги осуди заканите од ДУИ врз новинарот Мухамед Зекири Фокус

05.04.2016 Пратениците на власта не сакаат слободни медиуми OhridNews

05.04.2016 Медиумски здруженија_ Пратениците на власта не сакаат слободни медиуми Радио Моф

05.02.2016 Селмани_ Новинарска етика не се регулира со закон – Радио Мрежа Канал 77

05.02.2016 ЗНМ_ Новинарската етика не се регулира со закон Алсат-М

04.02.2016 Конкурс за доделување новинарски награди на ЗНМ за 2014Нова ТВ

04.02.2016 Конкурс за доделување на новинарски награди на ЗНМ за 2014-та година IDIVIDI

03.03.2016 ЗНМ бара УЈП веднаш да ја деблокира сметката на МРТ Тера ТВ_

03.03.2016 ЗНМ бара УЈП веднаш да ја деблокира сметката на МРТ 24 Вести_

02.02.2016 Селмани_ Преставници на делагацијата на ЕУ и на САД силно стојат зад предлогот на Ван Хауте – Reporter

02.02.2016 ЗНМ_ Партиите да го прифатат предлогот на Ван Хауте за медиуми _ А1он